نماد سایت اوج تاور کرین

تاورکرین Tower Crane

برای تعمیر، خرید، اجاره و دریافت مشاوره در مورد آسانسور کارگاهی و تاور کرین با شماره زیر تماس بگیرید.

09126970510

انواع مختلف تاورکرین مورد استفاده در ساخت و ساز

نگاهی به انواع مختلف تجهیزات جرثقیل برجی مورد استفاده در مصارف ساختمانی و صنعتی

هنگامی که وارد یک محل ساخت و ساز می شوید، دیدن همه انواع مختلف تجهیزات و ماشین آلات سنگین در حال استفاده شگفت انگیز است. غالباً اولین چیزی که می بینید تاورکرین یا دکل آن در هوا است که بار را حمل یا بلند می کند.

احتمال زیاد بیشتر افراد کم و بیش با تجهیزات جرثقیل و تاورکرین ها بصورت تخصصی و یا غیر تخصصی آشنایی دارند و یا چیزی درباره آن شنیده اند.

 

جرثقیل های استاتیک در مقابل جرثقیل های متحرک

دو نوع اصلی جرثقیل وجود دارد: جرثقیل ایستا و جرثقیل متحرک. جرثقیل ایستا یک سازه دائمی و یا نیمه دائمی است که روی زمین یا ساختمان ثابت شده و بارها را در یک مسیر ثابت بلند کرده و جابجا می کند. جرثقیل متحرک بر روی ماشین ها یا چرخ نصب شده است و می تواند از محل کار به محل کار دیگری منتقل شود.

جرثقیل های متحرک محدود به یک مسیر ثابت مانند جرثقیل استاتیک نیستند. برخی از جرثقیل های متحرک قادر به عملکرد “انتخاب و حمل” هستند ، جایی که آنها به معنای واقعی کلمه بار را برداشته و از طریق ماشین یا چرخ های آن به مکان دیگری منتقل می کنند. برخی از جرثقیل های متحرک نیاز به استفاده از فشرده کننده ها ، وزنه های تعادل یا حتی مونتاژ در محل دارند.

انواع جرثقیل استاتیک

جرثقیل ایستا یک سازه دائمی و نیمه دائمی است که در زمین یا ساختمان محکم شده و در یک مسیر ثابت محدود شده است.

در یک جرثقیل سقفی، اجزای اصلی شامل یک پل سقفی است که در امتداد قسمتی که باند نامیده می شود به جلو و عقب حرکت می کند در حالی که بالابر در امتداد تیر پل به طرف دیگر حرکت می کند.

اجزای اصلی جرثقیل برجی شامل پایه عمودی (برج) و یک چرخان افقی است که واگن برقی و بالابر در طول آن حرکت می کنند. در حالی که حرکت جرثقیل سقفی محدود به چرخش مستطیل شکل است و حرکت جرثقیل برجی محدود به شعاع جرثقیل جیب است. (در موارديكه طول بوم براي انجام كارهاي ارتفاعي و بارهای سبك كافي نباشد، يك قسمت ديگر روي بوم اضافه مي شود كه به آن جيب گفته مي شود. جيب ممكن است در امتداد بوم نصب شود)

یک جرثقیل سطح دار، مانند جرثقیل برجی یا تاورکرین، از یک پایه عمودی و یک جفت متصل تشکیل شده است که دارای قابلیت حرکت اضافی و تنظیم قلاب می باشد.

جرثقیل های سقفی

در یک جرثقیل سقفی، یک تیر افقی به نام پل در یک یا دو مسیر یا ریل موازی از یک باند بالا و پایین می رود. یک واگن برقی و بالابر در امتداد پل به طرف دیگر حرکت می کنند تا بارها را در چرخش مستطیل شکل بلند کرده و کم کنند. این نوع جرثقیل ها برای افزایش ایمنی و کارایی در یک انبار یا تاسیسات مورد استفاده قرار می گیرند و دارای محدودیت بار متغیری هستند که بین 25 تا 400 تن متغیر است.

راه اصلی برای شناسایی جرثقیل سقفی این است که دقیقاً همانطور که به نظر می رسد، از بالای تیر به صورت افقی در یک باند روی یک تاسیسات یا محل ساخت و ساز یا انبار در یک مسیر ثابت به صورت افقی بالا و پایین حرکت می کند.

جرثقیل های سقفی معمولاً سازه های دائمی در تأسیسات یا محل های ساختمانی هستند که برای استفاده مکرر از گردش کار نصب شده اند. متداول ترین جرثقیل های سقفی جرثقیل های پل هستند، اما انواع مختلفی از جرثقیل های سقفی وجود دارد، از جمله:

جرثقیل سوار بر پل Bridge crane
جرثقیل دروازه ای Gantry crane
جرثقیل مونوریل Monorail crane
جرثقیل جیب Jib crane
جرثقیل بدون وقفه کاری Workstation crane

همانطور که گفته شد تاور کرین یا جرثقیل های برجی، جرثقیل هایی هستند که در امتداد آسمان شهر می بینید و برای ساخت سازه های بلند مانند آسمان خراش ها استفاده می شوند. اجزای اساسی جرثقیل برجی عبارتند از برج عمودی که به آن دکل نیز می گویند  و یک تسمه واگن برقی و قلاب در امتداد دنده حرکت می کند که می تواند 360 درجه در اطراف دکل بچرخد (این حرکت چرخاندن نامیده می شود). اغلب این جرثقیل ها با استفاده از جرثقیل های کوچکتر و متحرک مونتاژ می شوند.

سه نوع مختلف جرثقیل برجی (Tower Crans) وجود دارد:

جرثقیل های چکشی
جرثقیل با بازوی لنگری
جرثقیل های برجی خودکار

تاور کرین چکشی Hammerhead Tower Crane

بر روی جرثقیل برجی چکشی، فک 360 درجه افقی در اطراف دکل در سطح ثابت می چرخد (با ساختار شبیه به “L” وارونه).

قفسه بندی (هنگامی که واگن برقی به طور افقی بدون تغییر سطح بار را در امتداد میلگرد حرکت می دهد) عملکردی منحصر به این نوع جرثقیل برج است.

ممکن است شنیده باشید که جرثقیل های برجی چکشی با عنوان جرثقیل برجی “A-frame” یا در برخی موارد به عنوان جرثقیل برجی بالا تخت یا صاف شناخته می شوند. تفاوت بین A-frame و جرثقیل برجی تخت، وجود فلز کاری است (شکل آن شبیه “A” است) که در بالای جرثقیل جیب را به ضربدری متصل می کند.

هدف از جرثقیل بالای تخت این است که در موقعیت هایی با سر پایین یا و زمانی که چندین جرثقیل ممکن است در زیر یا بالای یکدیگر بکشند، استفاده شود. در گذشته نقطه ضعف جرثقیل های تخت عدم توانایی آنها در بالا بردن ظرفیت های قابل مقایسه با جرثقیل های A-frame بود. به گفته Cranes Today، کفپوش های مسطح بازار را با ظرفیت های بالابر قابل مقایسه 32 ، 40 یا حتی 50 تن در دست گرفته اند.

جرثقیل برجی با بازوی لنگری  Luffing Jib Tower Cranes

جرثقیل Luffing Jib به عنوان جرثقیل لولینگ معروف است. طراحی آن شبیه به جرثقیل برجی چکشی است با این تفاوت که بازو مشبک است و می توان آن را بالا و پایین آورد (حرکتی به نام “لفینگ”).

این جرثقیل ها با قابلیت حرکت اضافی می توانند:

ظرفیت های سنگین تری را نسبت به جرثقیل های چکش بلند کنند.
گرانتر هستند.
به ویژه برای کار در مناطق شلوغ و/یا جرثقیل های متعدد به دلیل کاهش شعاع چرخش آنها کاربرد دارد.

جرثقیل برجی خودکار Self-Erecting Tower Cranes (SETC)

جرثقیل های برجی خودکار شامل یک تکه افقی و دکل نصب شده بالای آن است و دارای قابلیت جمع شدن و باز شدن جهت برچیدن و نصب در محل می باشد. در مقایسه جرثقیل های برجی چکشی یا لفینگ با SETC ها این تفاوت ها به چشم می خورد:

قاب سبک تری دارند
قابل حمل هستند
حداکثر ظرفیت بارگذاری بسیار کمتری دارند

SETC ها بیشتر در این موارد کاربرد دارند:

ساخت و سازهایی که نیاز به تناسب محکم بین ساختمانها دارد.
آسانسورهای بسیار سنگین مورد نیاز نیست.
نیاز به نصب و حمل تجهیزات بصورت مکرر وجود دارد.

جرثقیل سطح دار Level-Luffing Cranes

جرثقیل سطح دار شامل یک دکل عمودی متصل به یک بازوی چرخشی و مشبک است که از پایه به داخل و خارج حرکت می کند.

حرکت تکان دادن داخلی و خارجی منحصر به فرد برای این جرثقیل ها مکانیزمی برای ثابت نگه داشتن قلاب در حالی که همزمان تسمه را به بالا و پایین حرکت می دهد ، فراهم می کند. این امر باعث می شود این جرثقیل ها هنگام بلند کردن و جابجایی دقیق بارها در نزدیکی سطح زمین بسیار مفید واقع شوند.

بجای اینکه یک چرخ دستی و قلاب در امتداد تسمه حرکت کند ، خود جفت به داخل و خارج حرکت می کند تا برای بلند کردن و پایین آوردن بار در جای خود حرکت کند. این جرثقیل ها اغلب در ساخت کشتی ها ، بارگیری بار و ساخت و ساز استفاده می شوند.

انواع جرثقیل های متحرک Mobile Cranes

جرثقیل های متحرک شامل یک اهرم بزرگ که اغلب به عنوان بوم شبکه ای یا تلسکوپی نامیده می شود، نصب شده بر روی کامیون یا سایر سازه های متحرک که از طریق چرخ یا لاستیک حرکت می کنند. بوم می تواند تا 360 درجه بچرخد و بسته به نوع و اندازه جرثقیل به طول های مختلف گسترش یابد. این نوع جرثقیل ها محدود به یک مسیر ثابت نیستند و می توانند در سراسر یک محل ساخت و ساز و یا بین سایت ها حرکت کنند.

بسته به نوع جرثقیل متحرک ، جرثقیل ها ممکن است برای جاده مناسب یا نامناسب باشند. برخی منابع جرثقیل متحرک را اینگونه تعریف می کنند ، در حالی که برخی دیگر جرثقیل سوار بر وسیله نقلیه متحرک که از موتور استفاده می کند را جرثقیل متحرک می دانند.

جرثقیل های چرخ زنجیری Crawler Cranes

جرثقیل های چرخ زنجیری، که به آنها جرثقیل های خزنده، جرثقیل های بوم شبکه ای، خزنده های مشبک و تلسکوپی و غیره نیز گفته می شود – بزرگترین جرثقیل های متحرک هستند که این جرثقیل های سنگین از چرخ یا آج های “مخزن مانند و بیضی شکل” برای حرکت در محل کار استفاده می کنند و می توانند بیش از 2500 تن را بلند کنند.

جرثقیل های چرخ زنجیری می توانند سنگین ترین بارها را برداشته و نسبت به سایر جرثقیل های متحرک به زمان بیشترو مکان وسیع تری جهت مونتاژ در محل نیاز دارند. بسته به اندازه جرثقیل و وزن بارهایی که قرار است بلند شود، مونتاژ در محل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اتصال مسیرها
مونتاژ بوم شبکه
اضافه کردن وزنه های حفظ تعادل
جرثقیل های خزنده نیازی به استفاده از دستگاه های برقی ندارند زیرا چرخ ها یا پاها ثبات کافی را ایجاد می کنند. جرثقیل های خزنده به دلیل نیاز به مکان و زمان زیاد برای مونتاژ در محل، اندازه عظیم وسایز بزرگ آج ها، اجازه استفاده در جاده ها را ندارند.

جرثقیل های خزنده ممکن است از بوم مشبک یا تلسکوپی استفاده کنند. کسانی که از بوم شبکه ای استفاده می کنند می توانند ظرفیت های سنگین تری را در ارتفاعات بالاتر و فواصل بیشتر نسبت به مواردی که از بوم تلسکوپی استفاده می کنند، بلند کنند.

جرثقیل های زمین های ناهموار Rough Terrain Cranes

جرثقیل های زمین های ناهموار که به نام جرثقیل “RT” نیز شناخته می شوند، نوعی جرثقیل متحرک هستند که به طور خاص برای “خارج از جاده” در محیط های چالش برانگیز و نا مسطح طراحی شده است که ممکن است شامل گل، برف و غیره باشد.

جرثقیل های ناهموار زمینی بر روی چهار لاستیک نصب شده اند و از یک تلسکوپ برای حمل استفاده می شود و تا 165 تن وزن را می توانند تحمل کنند. به دلیل قاب کم حجم و جمع و جور، برای حرکت و بلند کردن در مناطق محدود مناسب هستند. جرثقیل های RT اغلب در مواردی که می توان از جرثقیل خزنده یا چرخ زنجیری استفاده کرد، به کار می روند، اما با ظرفیت بار کمتر و حرکت در فضاهای محدودتر قابل استفاده هستند .

از آنجایی که جرثقیل های RT بر روی یک فضای چهارچوبی زیر بدنه (undercarriage) با لاستیک جاگذاری شده است، به راحتی نصب می شوند و از محلی به محل دیگر حمل می گردد، اما برای استفاده های جاده ای قانونی نیستند. این جرثقیل ها با یک کابین کار می کنند ، که همزمان با حرکت بوم، بر روی فضای جهارچوبی که زیر اتاق تعبیه شده است می چرخد. الزامات مونتاژ آنها در محل شامل تثبیت جرثقیل برای بالابری با استفاده از دستگاه های برنده است.

جرثقیل های زمینی All-Terrain Cranes

جرثقیل همه جانبه یا زمینی نوعی جرثقیل متحرک است که می تواند هم در جاده و بزرگراه ها با سرعت بیشتری نسبت به سایر جرثقیل ها می تواند حرکت کند و هم در اکثر سطوح خارج از جاده مورد استفاده قرار می گیرد. این جرثقیل مانند یک کامیون بزرگ و تعداد چرخ های آن بستگی به اندازه جرثقیل و بین 4 تا 18 لاستیک متغیر است.

بوم تلسکوپی نصب شده بر روی سطح تخت پشت کامیون برای بلند کردن و جابجایی بارها استفاده می شود. جرثقیل های زمینی بسیار بیشتر از جرثقیل های زمین ناهموار که حداکثر 1200 تن ظرفیت ذارند مورد استفاده قرار می گیرند چرا که آنها توانایی حرکت در محیط یا مناطق محدود را ندارند.

جرثقیل های زمینی از کابینی استفاده می کنند که همزمان با حرکت بوم، روی سطح تخت کامیون می چرخد. جرثقیل نیاز به مونتاژ در محل دارد، زیرا به وسیله حفر چاه در اطراف کامیون تثبیت شده و با وزنه های حفظ تعادل، متعادل می شود.

Rate this post
خروج از نسخه موبایل