تاورکرین یا همان جرثقیل برجی وسیله ای است برای جابجایی و بالا بردن اجسام سنگین که در سطح شهر و در ساخت و ساز ساختمان ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. ارتفاع این وسیله بیش از بلندی یک ساختمان است تا بتواند اجسام را به بالاترین نقطه ساختمان برساند. این وسیله یک اهرم تعادلی غول‌پیکر است که می تواند تا شعاع ۳۶۰ درجه گردش داشته باشد.
قیمت تاورکرین ها بسیار بالاست به این گونه که از چند صد میلیون تا میلیارد تومن میرسد. به همین دلیل در بسیاری از ساختمانها سازنده ها بیشتر اجاره تاورکرین را به خرید تاورکرین ترجیح می دهند. ولی اگر پروژه بزرگ و بلند مدت باشد خرید تاورکرین برای آنها به صرفه تر می شود.
در گذشته و قبل از وجود تاورکرین های عظیم، برای جابجایی بار از حیوانات مانند اسب و الاغ استفاده می‌شد. ولی با گذشت زمان که بارها و مصالح سنگین تر و حجم آنها بیشتر شد، حیوانات دیگر توانایی جابجایی آنها را نداشتند و نخستین بار یونانی ها به فکر ساخت وسیله ای با اهرم تعادلی بزرگتر و با قدرت بیشتر افتادند. آنها بیشتر از تاورکرین ها در بندرگاه ها برای بارگیری کشتی استفاده می کردند و در ساخت و سازها نیز از آن بهره می بردند. آنها اولین تاورکرین ها را به وسیله چوب ساخته بودند و پس از انقلاب صنعتی توانستند به وسیله چدن و آهن و فولاد تاورکرین های قدرتمندتری بسازند.

تاورکرین