کابین تاور کرین چیست؟

کابین تاور کرین

همانطور که می‌دانید، تاور کرین در واقع همان جرثقیل برجی است؛ که برای ساخت و ساز ساختمان‌های بسیار بلند و مرتفع برج‌های امروزه استفاده می‌شود. استفاده از تاور کرین ساخت و ساز را آسان‌تر کرده، زیرا با استفاده از آن می‌توان مصالح ساختمانی را در ارتفاعات بسیار بلند جابجا کرد. ظرفیت تاور کرین بسیار بالا بوده اما به طور معمول بین ظرفیت ۸ تا ۱۶ تنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همه اقداماتی که جابجایی و حمل تاورکرین برای آهن آلات و مصالح ساختمانی انجام می‌دهد، توسط یک اپراتور در داخل کابین تاور انجام می‌شود. در واقع تاور کرین دارای یک کابین اپراتور تاور کرین است که همه اقدامات لازم در آن انجام خواهد گرفت.

داخل کابین اپراتور تاورکرین چگونه است؟

حتماً تاکنون برای شما هم سوال پیش آمده که داخل کابین تاور کرین چه شکلی است؟ بهتر است بدانید که کابین اپراتور تاور کرین شبیه یک اتاقک کوچک بوده که اپراتور در آن قرار می‌گیرد و همه حرکات چرخشی و حرکتی تاورکرین یا همان جرثقیل را مدیریت می‌کند. به طور کلی کابین تاور کرین ویژگی‌هایی دارد که آشنایی با آنها باعث می‌شود پی ببرید که داخل کابین اپراتور تاور کرین چگونه است. کابین اپراتور تاور کرین شامل ویژگی‌های زیر است:

  • کابین تاور کرین طوری طراحی شده که اپراتور دید کلی نسبت به اطراف خود داشته باشد.
  • پنجره‌ها و شیشه‌های اتاقک تاور کرین به شکلی است که برف پاک کن دارد.
  • کابین تاورکرین در ابعاد تهیه شده که قابلیت حرکت به صورت آزادانه را دارد.
  • کابین اپراتور تاور کرین باید در موقعیتی قرار داشته باشد که هیچگونه خطری آن را تهدید نکند.
مطلب پیشنهادی:  صدور سرتیفیکیت تاور کرین و اسانسور کارگاهی آلیماک

داخل کابین تاور شامل اجزای مختلفی همچون جعبه کمک‌های اولیه، کپسول آتش نشانی، فرمان صفحه نمایشگر، چراغ، کانکتور برقی، نشانگر بار استاندارد حمل شده و پریز برق است.کابین تاورکرین

 

گواهینامه اپراتور تاورکرین

فردی که تمایل دارد به عنوان اپراتور تاور کرین مشغول به کار شود باید حتماً گواهینامه اپراتور تاور کرین را دریافت نموده سپس مشغول به کار شود. افراد در این زمینه ابتدا تحت آموزش‌های لازم قرار گرفته و پس از دریافت گواهینامه به صورت آزمایشی همه آموخته‌های خود را با قرار گرفتن در داخل کابین تاور اجرا می‌کند تا تجربه و سابقه مناسبی در این کار به دست آورده، سپس به صورت حرفه‌ای و تخصصی شروع به انجام کار می‌کند.

تعمیر تاور کرین

تاور کرین مانند تمام دستگاه‌های دیگر ممکن است بر اثر استفاده نادرست یا استفاده مکرر دچار خرابی شود و به تعمیر نیاز داشته باشد. مسئله مهم در زمینه تعمیر تاور کرین این است که اپراتور بلافاصله بعد از مشاهده خرابی یا آسیب به تعمیرکار گزارش نموده و درخواست تعمیر دهد. همچنین بهتر است که تاور کرین‌ها تحت سرویس و بازدید ماهانه و سالانه قرار بگیرند تا از خراب شدن آنها به صورت جدی جلوگیری شود.

انواع تاور کرین

تاور کرین‌ها انواع مختلفی دارند و به طور کلی به دو دسته متحرک و ثابت تقسیم می‌شوند. تاور کرین متحرک برای ارتفاعات وسیع مورد استفاده قرار می‌گیرد و قابلیت اجرایی و عملیاتی فوق العاده‌ای نسبت به نمونه ثابت آن دارد. البته که تاور کرین متحرک خود به سه دسته تاور کرین جاده‌ای و تاور کرین ریلی و تاور کرین شناور تقسیم می‌شود.

کابین تاور کرین چیست؟

وینچ تاور کرین چیست؟

وینچ تاور کرین در واقع وسیله یا تجهیزاتی است که باعث سهولت انجام کار با تاور کرین می‌شود. برای حرکت و بلند کردن اجسام و کشیدن آنها به سمت و سوی دیگر به صورت افقی یا در زوایای مختلف از وینچ تاور استفاده می‌شود. قرقره و کابل و چرخ دنده اجزای سازنده وینچ تاورکرین است که باعث سهولت در کشیدن و حمل اجسام بسیار سنگین و غول پیکر می‌شود. وینچ تاور کرین به چهار دسته وینچ هیدرولیکی، وینچ ساده، وینچ کلاچ‌دار دستی و وینچ برقی تقسیم می‌شود.

مطلب پیشنهادی:  با نکات ایمنی کار با جرثقیل بیشتر آشنا شوید

اجزای برقی تاور کرین

از اجزای برقی مختلفی تشکیل شده که باعث سهولت انجام کار با آن می‌شود؛ یعنی به طور کلی همه مصالح ساختمانی و اجسام سنگینی که برای حمل نیاز به تاور کرین دارند، با به کارگیری اجزای برقی آن حاصل می‌شود. اجزای برقی تاور کرین به شرح زیر است:

الکتروموتور قلاب تاور کرین

این جز از تاور کرین دارای یک الکتروگیربوکس بوده که به سیم بکسل قلاب متصل می‌شود؛ همچنین یک عدد تابلو برق بالای این قسمت نصب شده که بالا و پایین شدن قلاب به وسیله آن انجام می‌شود؛ معمولا آن را بر روی کانتر جیب نصب می‌کنند. در این قسمت برای پایین بردن قلاب از دو قسمت استفاده می‌شود؛ یکی از آنها تبدیل الکتروموتور به ژنراتور بوده دیگری استفاده از ترمز مکانیکی است.

تابلو کنترل تاور کرین

یکی از مهمترین اجزای برقی تاور کرین تابلوی کنترل است که در کابین اپراتور قرار می‌گیرد. می‌توان از نام تابلو کنترل فهمید که برای کنترل همه وضعیت جهت حمل و جابجایی اجسام استفاده می‌شود. البته که برای بالا بردن امنیت تاور کرین و اجزای برقی آن از مواردی بهره می‌برند که شامل موارد زیر است. هر یک از سنسورهای برقی زیر به صورت کاملاً مجاز فعالیت خود را انجام می‌دهند و در هر صورت گزارش را به تابلو کنترل تاور انتقال می‌دهند. توجه داشته باشید که هر کدام از حد مجاز خود فراتر روند به اپراتور اطلاع داده شده و در صورت نیاز تمام سیستم قطع می‌شود.

کابین تاورکرین

سنسور ترولی تاور کرین

این سنسور برای کنترل حرکت‌های افقی تاور کرین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سنسور بادسنج تاور کرین

از نام این سنسور می‌توان فهمید که کارش چیست به طور کلی جهت وزش باد و حرکت آن را بررسی و کنترل می‌کند.

سنسور گشتاور تاور کرین

این سنسور را معمولاً بر روی تاج تاور کرین نصب می‌کنند، که مقدار خم شدگی تاج تاور کرین را بررسی و اندازه‌گیری می‌کند.

مطلب پیشنهادی:  خرید و فروش تاور کرین

سنسور گردان تاور کرین

این سنسور باعث کنترل گردش پاورکرین در اطراف خواهد شد.

سنسور قلاب تاور کرین

سنسور قلاب تاور کرین در واقع برای اندازه‌گیری ارتفاع قلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سنسور تناژ تاور کرین

از سنسور تناژ تاور کرین در واقع برای اندازه‌گیری وزن بار استفاده خواهد شد.

اجاره تاورکرین

همانطور که می‌دانید تاور کرین یک جرثقیل بسیار بزرگ و وسیع است که پس از اتمام کار ساخت و ساز باید در محیطی با مساحت ۱۰۰ متر مربع نگهداری شود. گاهی ممکن است افراد جایگاهی برای نگهداری تاور کرین نداشته باشند. همچنین به دلیل اتمام سریع پروژه‌های ساخت و ساز ممکن است افراد تمایلی به خرید تاورکرین نداشته باشند. در مواردی هم افراد فقط یک پروژه ساخت دارند به همین خاطر لزومی به خرید تاور کرین نیست. بهترین کار در چنین زمانی اجاره تاور کرین به صورت پروژه‌ای بوده که به نفع سازنده پروژه خواهد بود. تاور کرین‌ها به صورت ماهانه یا سالانه اجاره داده می‌شوند. هم اکنون می‌توانید برای اجاره تاور کرین اقدام کنید.

داخل کابین اپراتور تاورکرین چگونه است؟

خرید تاور کرین آلیماک

لازم به ذکر است که پروژه‌های وسیع و بزرگی وجود دارند که برای ساخت و ساز نیازمند تاور کرین هستند برای مثال ساختمان‌های چندین طبقه و برج‌های در حال ساخت بیش از هر چیزی به تاور کرین نیازمندند. گذشته از این موضوع زمان ساخت و ساز برای این پروژه‌ها بسیار زیاد است و با گذشت چند ماه به اتمام نمی‌رسد. تنها راه چاره برای ادامه روند پروژه خرید تاور کرین است. شما می‌توانید برای خرید تاور کرین آلیماک به صورت آنلاین اقدام نموده و تحت مشاوره با پشتیبانان سایت قرار بگیرید و همه اطلاعات و راهنمایی‌های لازم را در این جهت دریافت کنید. برند آلیماک هم در زمینه تولید و عرضه تاور کرین با انواع مختلف و در کیفیت‌های فوق العاده عالی در بازار شناخته شده است.

 

Rate this post
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *