وینچ تاور کرین چیست؟

وینچ تاور کرین چیست

برای تعمیر، خرید، اجاره و دریافت مشاوره در مورد آسانسور کارگاهی و تاور کرین با شماره زیر تماس بگیرید.

09126970510

وینچ تاور کرین چیست؟ در این نوشته تصمیم داریم تا به طور کامل به این سوال پاسخ دهیم. در پاسخ به این سوال به طور کلی می توانیم بگوییم که وینچ تاورکرین یکی از کاربردی ترین و ضروری ترین سازه های مورد نیاز در صنایع مختلف است. در صورتی که می خواهید با این سازه و کاربردهای مختلف آن به طور کامل آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم این نوشته را به طور کامل مطالعه نمایید.وینچ چیست؟

وینچ چیست؟

وینچ دستگاهی برای کشیدن و یا بلند کردن اجسام است. در واقع وینچ دستگاهی کشنده است که اجسام را به صورت افقی و یا در زاوایای مورد نیاز جابجا می کند. البته از این دستگاه اغلب برای بلند کردن اجسام سنگین استفاده می شود. از قابلیت ها و مزایای وینچ در سکوهای حفاری چاه نفت و گاز، کابل کشی، استخراج معادن، کشتی ‌ها و شناورهای دریایی و … نیز استفاده می ‌شود.

وینچ جرثقیل انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن ها دارای کاربردهای گوناگونی می باشند. انواع مختلف وینچ جرثقیل عبارتند از :

وینچ دستی ساده : این نوع وینچ از صفحه فلزی جمع کننده و چرخ دنده و همچنین سیم بکسل تشکیل می شود. وینچ دستی در صنایع کاربرد بالایی دارد. این نوع وینچ توانایی بالایی در جابجایی وزن‌ های 1 تا 2 تن دارد.

وینچ دستی کلاچ دار : وینچ دستی کلاچ دار یکی از ابزارهایی است که کاربرد بسیاری دارد. از وینچ دستی کلاچ ‌دار برای بالابردن وسائل و تجهیزات سنگین استفاده می شود. وینچ دستی کلاچ ‌دار قیمت و تناژ پایینی دارد و می ‌توان در مصرف سبک از آن استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی:  تاور کرین ریلی

وینچ برقی : یکی از متداول ‌ترین انواع وینچ، وینچ بالابر برقی است که به آن وینچ برقی هم می گویند. می توان از وینچ برقی برای مصارف خانگی و صنعتی استفاده کرد.

وینچ هیدرولیکی : یکی دیگر از انواع مختلف وینچ‌ ها که برای جرثقیل ‌ها، بالابرها، خودروها و … استفاده می شود وینچ هیدرولیکی است. وینچ هیدرولیکی در صنایع‌ نیمه سنگین و سنگین کاربرد بسیاری دارد. این نوع وینچ ‌ها در جرثقیل‌ های متحرک هم کارایی بسیاری دارند.

مکانیزم وینچ جرثقیل چیست؟

مکانیزم وینچ جرثقیل چیست؟

در پاسخ به سوال وینچ تاور کرین چیست؟ اشاره کردیم که استفاده از مکانیزم سیم و قرقره در وینچ باعث می شود که بلند کردن و جابجایی اجسام با سهولت انجام شود. استفاده از تاور کرین سرعت انجام عملیات عمرانی و … را افزایش می دهد. البته برای استفاده از مزایای تاورکرین حتما باید از نیروی متخصص در این زمینه کمک بگیرید، زیرا عدم رعایت نکات ایمنی سبب بروز حوادث سقوط تاور کرین خواهد شد. به یاد داشته باشید شخصی که به عنوان اپراتور تاور کرین فعالیت می کند حتما باید گواهینامه اپراتور تاور کرین را دریافت کرده باشد.

در پاسخ به سوال مکانیزم وینچ جرثقیل چیست؟ باید به این نکته اشاره کنیم که وینچ جرثقیل برای بلند کردن اجسام و بارهای سنگین از یک قرقره کابل بزرگ که به یک چرخ دنده متصل است، ساخته شده است. در جرثقیل های مختلف با توجه به نوع کارایی آن ها از یک یا چند وینچ استفاده می شود. وینچ جرثقیل قلابی دارد که که به کابل متصل شده و از آن برای بلند کردن اجسام استفاده می کنند.

ایمنی در جرثقیل ‌های هیدرولیکی

ایمنی در جرثقیل ‌های هیدرولیکی

در جرثقیل هیدرولیکی ایمن بودن وینچ اهمیت بسیار بالایی دارد. در جرثقیل، وینچ ‌ها با ترمز و سیستم کلاچ اتوماتیک ایمن می شوند. سقوط بار یا پایین آمدن بار خطر آفرین است و برای همین در وینچ جرثقیل ترمز و سیستم کلاچ اتوماتیک تعبیه شده است. در بعضی از موارد هم ترمز میکانیکی ضد سقوط را به عنوان ترمز اصلی قرار می دهند. در جرثقیل‌ های سنگین و نیمه سنگین از دو وینچ استفاده می شود. در جرثقیل‌ های مدل بالاتر برای وینچ تک لا وچند لا  گیربکس مجزا درست شده است تا هر دو درام به طور جداگانه قابل مدیریت باشد.

مطلب پیشنهادی:  آشنایی با جرثقیل های متحرک

هنگام خرید و فروش تاور کرین و یا اجاره تاور کرین حتما باید به صدور گواهینامه تاورکرین نیز توجه داشته باشید. این گواهینامه سالم بودن و ایمنی اجزای تاور کرین را تضمین می کند.

اجزای تشکیل دهنده‌ی وینچ تاور کرین چیست؟

اجزای تشکیل دهنده‌ی وینچ تاور کرین چیست؟

تا اینجا به این سوال پاسخ دادیم که وینچ چیست و چه کاربردهایی دارد؟ حالا می خواهیم اجزای مختلفی که در ساخت وینچ جرثقیل استفاده شده است مورد بررسی قرار دهیم. وینچ جرثقیل از اجزای بسیاری ساخته شده است و با توجه به نوع آن و اجزای تشکیل دهنده آن،  کارایی وینچ به صورت نیروی محرکه، دستی، برقی، سوخت فسیلی، هیدرولیکی، پنوماتیکی و … است. برخی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده وینچ تاور کرین عبارتند از :

گیربکس :  ورودی وینچ تعیین کننده مکان کشش یا بلند کردن بار بر اساس توان است. گیربکس وینچ جرثقیل با کاهش دور خروجی که قابلیت برگشت پذیری هم ندارد نسبت به تحمل وزن و ابعاد آن تغییراتی انجام می دهد. سرعت خروجی و توان ورودی گیربکس نسبت به بخش‌ های سنگین به 10 تن می‌ رسد.

سیم ‌بکسل: سیم بکسل در قطرهای مختلفی استفاده می شود که بیشترین کاربرد آن از دسته ‌های فولادی است. گیربکس ‌هایی هم هستند با نمره ‌های معروف که از طناب ‌های کنفی، تسمه ‌ای و نواری استفاده می کنند.

درام : سیستم درام بخش دیگری است که یاتاقان بندی و امکان کشش حمل بار در این بخش باید به گونه ‌ای باشد تا کارایی مناسبی را از خود نشان دهند. برای سیم ‌بکسل درام‌ ها با قطر بالا طول عمر بیشتری را ارائه می دهند. قطر درام در سرعت خطی وینچ تاثیر مستقیمی دارد.

مطلب پیشنهادی:  اینورتر کردن تاورکرین چیست؟

تعمیر و نگهداری وینچ

تعمیر و نگهداری وینچ

  • برای تهیه هر مدل وینچ حتما به فاکتورهای اصلی خرید وینچ دقت نمایید.
  • در وینچ‌ های هیدرولیکی حتما روغن هیدرولیک بررسی شود و در صورت نیاز روغن تعویض شود.
  • در وینچ ‌های هیدرولیکی شیلنگ ‌های رابط همیشه بررسی شود.
  • فشار وارده به روی وینچ بررسی شود تا وزن بار بیشتر از توان وینچ نباشد.
  • سیم بکسل‌ های رشته‌ رشته شده و شکسته نباید در وینچ استفاده شود و فورا باید عوض شود.
  • روغن کاری وینچ به صورت همیشگی و منظم انجام شود.

جمع بندی

در این نوشته سعی کردیم تا به طور کامل به سوال وینچ تاور کرین چیست؟ پاسخ دهیم. به طور کلی می توانیم بگوییم که وینچ سازه ای مرکب از کابل و قرقره است که توان مکانیکی بالابرها را افزایش می دهد. انواع مختلفی از وینچ ها طراحی و تولید شده اند و شما باید با توجه به کارایی مورد نظر خود و میزان بار، مناسب ترین نوع را انتخاب و تهیه کنید.

استفاده از ابزارهای مختلفی مانند انواع تاور کرین، انواع آسانسور کارگاهی و … سرعت انجام کارها و همچنین ایمنی عملیات را افزایش می دهد. البته باید به یاد داشته باشید که برای نصب و راه اندازی تاورکرین، نصب آسانسور کارگاهی، تعمیر تاور کرین و … حتما از نیروی متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

 

4.5/5 - (2 امتیاز)

1 دیدگاه برای “وینچ تاور کرین چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.