لیور جرثقیل چیست و چه نقشی در کنترل آن دارد؟

لیور جرثقیل چیست

همانطور که می دانید، جرثقیل های بزرگ و سنگین دارای اهمیت زیادی در زمینه ساخت و ساز می باشند. چراکه به کمک آن ها می توانیم به هدایت بوم و یا تلسکوپ جرثقیل بپردازیم. از طرفی دیگر باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که این جرثقیل های با اندازه کوچک و سبک متحرک جهت هدایت بوم و تلسکوب استفاده شده و مانند سایر کنترل ها اتاقی مجزا ندارند؛ با این وجود جرثقیل های متحرک بزرگ و سنگین دقیقا برعکس جرثقیل های کوچک بوده و دارای اتاقی هستند که آن را با نام اتاق فرمان می شناسند. لازم به ذکر است که جرثقیل ها توسط اتاق های مذکور کنترل شده و بارها را بلند می کنند و به مکان مورد نظر انتقال می دهند. به همین دلیل در این بخش تصمیم گرفتیم تا درباره لیور جرثقیل توضیحاتی را ارائه دهیم و به این سوال پاسخ دهیم که اصلا لیور جرثقیل چیست و چه کاربردی دارد ؟ بنابراین اگر قصد دارید تا پاسخ این سوال را پیدا کنید، حتما ما را تا پایان این مقاله همراهی نمایید.

لیور چیست؟

لازم به ذکر است که در جرثقیل های کوچک و سبک امروزی کنترل کردن جرثقیل ها توسط لیور ها که در کنار جرثقیل قرار دارند، صورت می پذیرند. از طرفی دیگر در جرثقیل های بزرگتر و سنگین تر امروزی کنترل جرثقیل از طریق اتاق فرمان که کابین مخصوصی نیز دارا می باشد صورت می پذیرد که البته لازم به تاکید است که در این جرثقیل های پیشرفته، اتاق فرمان، کنترل های بیشتری از جمله اعلام وزن بار توسط سیستم های تعبیه شده را دارد. بنابراین با ما همراه باشید تا به طور کامل تر شما را با این سوال که کنترل لیور جرثقیل به چه صورت است آشنا نماییم. لازم به ذکر است که در این بخش تمامی اقدامات برعهده شخصی می باشد که در این اتاق نشسته و کار خود را با دقت فراوانی انجام می دهد، آن شخص را اپراتور جرثقیل می نامند.

مطلب پیشنهادی:  اورهال آسانسور کارگاهی به چه معنا است؟

لیور جرثقیل

نکته مهم در خصوص تاور کرین

با وجود اینکه در بسیاری از مقالات موجود در سایت این موارد را توضیح داده ایم، نکته ای که باید بسیار مد نظر خود قرار دهید این است که نکات ایمنی مربوط به جرثقیل های کوچک و بزرگ و یا به عبارتی تاور کرین را مورد توجه قرار دهیم. چراکه در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی مذکور خطراتی شما را تهدید خواهد کرد که به احتمال بسیار زیاد باعث خواهد شد در صورت حمل و یا جابه جایی، چه کارگرها و چه اپراتور و همچنین دیگر افرادی که در آن جا قرار دارند دچار مشکلات و خطرات جدی شوند. در نتیجه این موارد را نیز باید مد نظر خود قرار دهید.

این مقاله را از دست ندهید: صدور سرتیفیکیت تاور کرین و اسانسور کارگاهی

کنترل لیور جرثقیل به چه صورت انجام می شود؟

جالب است بدانید که اتاق فرمان جرثقیل یا همان لیور، بخش مهمی می باشد که تقریبا تمامی ویژگی های کنترل کننده جرثقیل در آن قرار دارد. به همین دلیل در ادامه به شما توضیح خواهیم داد که لیور جرثقیل به چه صورت بوده و چگونه می توان آن را کنترل نمود. بنابراین ادامه این بخش را به هیچ عنوان از دست ندهید.

نحوه کنترل لیور

همانگونه که پیشتر توضیح دادیم حرکت جرثقیل های بزرگ و کوچک توسط راننده کابین و یا همان اپراتور انجام می شود؛ توجه داشته باشید که در هر دو جرثقیل، نیاز داریم حرکت های آن را را با استفاده از امکاناتی که درون آن تعبیه شده است، کنترل نماییم.

لازم به ذکر است که از نظر بررسی نوع جرثقیل ها که کدام جرثقیل دارای کابین می باشد و کدام یک چه ویژگی دیگری را دارد باید ذکر کنیم که تاور کرین ها جهت پروژه های ثابت عمرانی و برج ها و همچنین ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. توجه داشته باشید که تاور کرین یا جرثقیل های ثابت دارای اتاقی جهت کنترل کیفیت هستند که اپراتور در بالاترین بخش وجود دارند و بار ها را هدایت و همینطور حمل می کند. جرثقیل های سقفی و بازویی و آویز نیز صرفا دارای یک کابین می باشند، که برای هدایت یا کنترل استفاده می شوند و به همین دلیل، دیگر کابینی در آن ها دیده نمی شود.

مطلب پیشنهادی:  فونداسیون تاور کرین چه کمکی به ما می کند!

در هر حال توجه داشته باشید که بسیاری از جرثقیل ها دارای یک کابین برای کنترل می باشند. از طرفی دیگر لازم به ذکر است که اتاق فرمان جرثقیل در جرثقیل های متحرک ماشینی از 7 تن تا تناژ های بالاتری نیز وجود دارند.

همینطور مطالعه کنید: توانایی های اپراتور تاورکرین

لیور جرثقیل سقفی

با مهم ترین نکات ایمنی در خصوص لیور بیشتر آشنا شوید

همانطور که می دانید نکات ایمنی بخشی جدایی ناپذیر در استفاده از ماشین آلات بزرگ و سنگین به ویژه تاور کرین ها می باشند. به همین دلیل در این بخش چند نکته درباره ی اپراتور می گوییم و سپس درباره شیوه کار آن توضیح می دهیم. توجه داشته باشید که اپراتور قبل از اینکه با جرثقیل کار کند باید نکات زیادی را در نظر بگیرد. چراکه در صورت سهل انگاری ممکن است خسارات جبران ناپذیری به وجود بیاید. یکی از نکاتی که وی باید آن را در نظر بگیرد این است که آیا  جرثقیل مورد نظر از نظر فنی سالم است یا خیر؟ در چنین شرایطی وی یا تیمی از متخصصان باید تمامی ویژگی ها را مورد بررسی قرار دهند. از دیگر نکات مهم در خصوص افزایش ایمنی می توان به این نکته اشاره کرد که قفل های حرکت پل در محوطه باز را باید آزاد سازد. همچنین جهت اعلام آمادگی باید زنگ را نیز به صدا در بیاورد.

همچنین بخوانید: تاور کرین زوم لایون (zoomlion) چیست؟

مهم ترین نکات ایمنی

  • شاید بتوان گفت که مهم ترین نکته ای که وجود دارد برای استفاده درست صد درصد، اپراتور باید از نظر روحی و جسمی کاملا سالم و سرحال باشد. بنابراین توصیه می کنیم که در صورتی که خسته، عصبانی، خواب آلود و یا بیمار هستید هرگز در لیور جرثقیل حضور نیابید. چراکه همانطور که پیشتر نیز ذکر شد ممکن است با یک سهل انگاری کوچک خسارات جبران نا پذیری را به بار بیاورید.
  • به غیر از شما، منظور شخص اپراتور است، که با نوع و شیوه کار آشنا هستید، هیچ شخص دیگری را نباید اجازه دهید که وارد لیور شود.
  • تحویل دادن جرثقیل به اشخاص دیگر حتما باید با اجازه سرپرست انجام گیرد و از تحویل جرثقیل بدون هماهنگی های لازم باید خودداری شود.
  • توجه داشته باشید که هنگامی که به کمک جرثقیل، باری را از روی زمین برداشتید، به هیچ عنوان نباید کابین را ترک نمایید. چراکه این کار ممکن است منجر به بروز اتفاقات ناخوشایند شده و حتی شاید منجر به از دست رفتن جان شخصی شود.
  • این نکته را اپراتورهای با تجربه به خوبی می دانند که هرگز نباید باری را که از توانایی جرثقیل بیشتر است بلند کنند. چراکه هم به جرثقیل فشار می آید و هم ممکن است در اواسط جا به جایی، کنترل بار مورد نظر از دسترس خارج شده و بار به زمین بیافتد.
  • لازم به ذکر است که کشیدن بار با قلاب جرثقیل به دلیل احتمال وجود خطرات، کاملا اشتباه و ممنوع می باشد.
  • انکته مهم دیگر این است که اگر قصد دارید بار را روی تریلی و یا به عنوان مثال واگن قطار خالی کنید، باید بررسی کنید که شخصی داخل آن است یا خیر. چراکه در صورتی که شخصی درون آن باشد باعث بروز خطرات جانی برای وی خواهد شد، بنابراین در نتیجه در چنین شرایطی نهایت دقت را داشته باشید.
مطلب پیشنهادی:  تاوركرين Xcmg چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

نتیجه گیری

با توجه به موارد گفته شده توجه به نکات ایمنی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. همچنین در این بخش بررسی کردیم که لیور جرثقیل چیست و چه کاربردی دارد؟ به بیان ساده این لیورهای جرثقیل نقش موثری در کمک به حمل و نقل بار کرده و صرفا باید توسط اپراتور و در مواقعی حتی تیم کمکی آن از آن استفاده شود. شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص اینکه کاربرد لیور جرثقیل چیست؟ مهم ترین موارد ایمنی در هنگام استفاده از تاور کرین چیست؟ و سوالاتی از این قبیل، با کارشناسان ما در ارتباط باشید و تمامی سوالات خود را بپرسید و ابهامات خود را برطرف نمایید.

ممنون از اینکه تا پایان این بخش با موضوع لیور جرثقیل چیست با ما همراه بودید.

Rate this post
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *