هرچیزی که باید درباره ریگر بدانید

آموزش ریگری و توجه به علائم ریگری

برای اینکه جرثقیل ها کار کنند، دو نیروی انسانی به نام های اپراتور و ریگر باید با هم کار کنند. برای اینکه یک ریگر ماهر باشید باید با علامتهای ریگری استاندارد جرثقیل آشنا باشید.

کار با جرثقیل دشوار است و همه توانایی انجام این کار را ندارند. جرثقیل ابزار را بالا می برد و حرکت می دهد؛ اما اگر وزن محموله بیشتر از تحمل جرثقیل باشد، طناب ناکافی باشد، اپراتور ناتوان باشد یا بار به درستی قرار نگیرد، تمام تلاش بیهوده خواهد بود. بیایید این مسئله را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

ریگر کیست؟

ممکن است تصور مبهمی در مورد اینکه ریگر کیست داشته باشید. عملکرد بهتر جرثقیل می تواند ناشی از همکاری اپراتور و ریگر باشد؛ اما باید توجه داشته باشید که ریگرها برای عملکرد جرثقیل بسیار مهم هستند. در نتیجه گذراندن دوره های آموزشی تخصصی یکی از حیاتی ترین وظایف است. شخصی که اپراتور جرثقیل (راننده) را هدایت می کند به عنوان ریگر شناخته می شود و وظیفه نصب و راه اندازی تاورکرین را بر عهده دارد. شاید بتوان گفت که به عنوان چشم و شنوایی راننده عمل می کند. همانطور که بعداً نیز بحث خواهیم کرد، ریگر وظایف بیشتری دارد.

ریگر برای انجام کارهای مختلف مورد نیاز است. او مسئول همه چیز است، از انتخاب سیم بکسل و زنجیر مناسبی که بار به آن بسته می شود تا بستن مناسب بارها به عهده ریگر است. او باید اطمینان حاصل کند که تعادل به طور محکم حفظ می شود و بارها به طور ایمن به جرثقیل بسته می شوند.

پس از آن، کالا را به محلی که در آن تخلیه می شود، حمل می کند، جایی که در مرحله مرکزی فرآیند بارگیری تجهیزات قرار می گیرد. مسئولیت اصلی ریگر این است که به گونه ای قرار گیرد که بتواند همیشه توسط اپراتور به وضوح دیده شود. هنگام اجرای فعالیت، ریگر باید از نشانه های خاصی آگاه باشد و از آن ها استفاده کند.

کیست؟

استانداردهای موجود برای علائم ریگری تاور کرین

می دانید علائم ریگری استاندارد به چه معناست؟ علائم ریگری علامت هایی هستند که ریگر برای هدایت اپراتور و انتقال و حرکت از آن ها استفاده می کند. این علائم رایج هستند و الگوی خاصی دارند. ریگر از دست خود برای کمک به انتقال این سیگنال ها به اپراتور استفاده می کند. البته، اپراتورها و ریگر می توانند از فناوری بی سیم استفاده کنند. با این حال، این بدان معنا نیست که هر دو طرف قادر به تشخیص این علائم ها نیستند. این علائم دارای استاندارد هستند و به عنوان یکی از قابل اعتمادترین و موثرترین روش های موجود به شمار می روند.

مطلب پیشنهادی:  تفاوت جرثقیل سیار و تاور کرین

با استفاده از علامت‌ های ریگری استاندارد، جرثقیل ایمن‌ تر کار می کند؛ زیرا گاهی اوقات مواردی مانند خرابی ابزار الکترونیکی یا تداخل طول موج، عملیات های دقیق را ممنوع می‌کنند. اگر چه می توانید با استفاده از این ابزار کارها را تسریع کنید؛ اما درک و آگاهی از این شاخص ها سنگ بنای اساسی است.

علائم ریگری و اپراتوری چیست؟

یکی از مهم ترین و ظریف ترین مسئولیت ها برای ریگر، روش بارگیری در صنایع است. به همین دلیل، مسئولیت‌ ها و عملکرد اپراتورها و ریگر ها بسیار مهم است. تعدادی از سازمان های مرتبط با ایمنی بار ها و تجهیزات سنگین، در نتیجه این اهمیت در صنعت، انواع علائم قراردادی و ارتباطی را برای تسهیل ارتباط بین اپراتورها و ریگرها ایجاد کرده اند. دانستن این نشانه‌ های قراردادی برای اپراتورها و ریگرها ضروری خواهد بود؛ زیرا در همه جای دنیا یکسان هستند.

علائم ریگری

تشریح علائم ریگری و وظایف ریگر حرفه‌ای برای شما

ریگرها نیز وظایفی در قبال کار خود دارند که باید آن ها را به درستی یاد بگیرند و در انجام این کارها نهایت احتیاط و حساسیت را به خرج دهند. در این مقاله به طور خلاصه به این مسئولیت ها خواهیم پرداخت.

وظایف تاور کرین ریگر شامل بازرسی ابزارهای بارگیری روزانه مانند زنجیر، تسمه، شیفت و غیره است. هر شیفت کاری باید با بررسی سلامت و ایمنی تجهیزات قبل از ادامه بارگیری توسط ریگر آغاز شود. در غیر این صورت، بی احتیاطی می تواند منجر به حوادثی شود که صدمات جبران ناپذیری برای افراد یا اموال ایجاد می کنند و ریگر مستقیماً مسئول این حوادث ناگوار خواهد بود.

همچنین وظایف ریگر شامل داشتن دانش کافی از تجهیزات بارگیری، از جمله نحوه تراز کردن، بستن بارها و هدایت دقیق آنها به محل مورد نظر است. آنها همچنین اطلاعات عمیقی از ابزارهای ارتباطی اپراتور از جمله بی سیم و … دارند و نحوه شارژ و تغییر کدهای لازم را می دانند. تجربیات و وظایف به عنوان سخت گیری در نظر گرفته می شوند.

شناخت کافی از نوع دستگاهی که ریگر مسئول آن است یکی از موارد دیگری است که ممکن است باید در وظایف ریگر گنجانده شود. به عنوان مثال، اگر ریگر وظیفه نصب جرثقیل برجی را بر عهده دارد، باید درباره همه اجزای آن، از جمله نوع جرثقیل برجی، کشش آن و حداکثر ظرفیت بارگذاری آن در مکان‌های مختلف در طول بازو، اطلاعات اولیه را داشته باشد. همچنین بهتر است بگوییم که او به خواندن جدول های بارگیری و همچنین نصب تاور کرین آشنا و مسلط است. برای اینکه بتواند به عنوان چشم و گوش اپراتور تاور کرین عمل کند، باید در مورد میکروسوئیچ ها و محدود کننده های جرثقیل آگاه باشد.

تشریح علائم ریگری و وظایف ریگر حرفه‌ای

نکات مهم درباره آموزش ریگری و توجه به علائم ریگری

دانستن و شناخت علایم ریگری جرثقیل قطعا مزایایی به همراه دارد که در اینجا به آن ها می پردازیم.

 1. علایم ریگری جرثقیل می تواند بسیار مفید باشد و احتمال خطا را در بسیاری از کارگاه های شلوغ و پر سر و صدا که ممکن است صدای تجهیزات صوتی به راحتی تشخیص داده نشود، به حداقل می رساند.
 2. در بسیاری از مواقع استفاده از هر دو صدا و علامت می تواند به ارتباط موثرتر علائم ریگری و اپراتوری کمک کند. به عنوان مثال، اگر ریگر دستورات ضروری را به صورت بی‌ سیم و با استفاده از علائم ریگری و اپراتوری ارسال کند و یکی از آنها را اشتباه ارسال کند، حرکت دوم بدون شک می‌تواند مکمل خوبی برای درک اپراتور باشد.
 3. استفاده از علایم ریگری جرثقیل سرعت انتقال مفاهیم را افزایش می دهد.
 4. ریگر ها و اپراتورهایی که مایل به مهاجرت به سایر مناطق جهان هستند، ممکن است با تشخیص علائم ریگری، فرصت ‌های شغلی بیشتری پیدا کنند؛ زیرا این علائم در همه جای دنیا یکسان هستند.
مطلب پیشنهادی:  قطعات آسانسور کارگاهی را بهتر بشناسید!

آشنایی با علامتهای ریگری استاندارد جرثقیل

موارد ذکر شده از جمله تشریح علائم ریگری و وظایف ریگر حرفه‌ای، مزایای درک و استفاده از علائم ریگری در تاور کرین یا جرثقیل می باشد. با این حال، مزایای این آگاهی بیشتر از موارد گفته شده است که ممکن است به آن اشاره نکرده باشیم.

اکنون که به طور کامل از وظایف ریگر حرفه‌ای آگاه شده اید، زمان آن فرا رسیده است که با علامتهای ریگری استاندارد جرثقیل مورد استفاده آشنا شوید. این علائم عبارتند از:

علامت اول

اگر انگشت اشاره دست راست ریگر به سمت پایین به صورت دورانی حرکت کند، قلاب نیز باید به سمت پایین حرکت کند.

علامت دوم

اگر علامت یکسان باشد؛ اما رو به بالا باشد، اپراتور باید قلاب را بلند کند

علامت سوم

اپراتور باید از یک قلاب کمکی استفاده کند؛ زیرا دست راست باید به سمت بالا خم شود، به صورت مشت در بیاید و با دست چپ به آرنج ضربه بزند.

علامت چهارم

هنگامی که دست راست خود را مشت می کنید و آن را بالای سر خود بالا و پایین می کنید، یعنی اپراتور باید آماده استفاده از قلاب اولیه باشد.

علامت پنجم

اگر دست راست خود را با انگشت شست رو به پایین و چهار انگشت را به سمت کف دست باز کنید، بوم باید پایین بیاید و بار باید بالا رود.

علامت ششم

اگر همین حرکت را با انگشت شست رو به بالا به جای پایین انجام دهید، بوم باید بالا برود و بار باید پایین بیاید.

علامت هفتم

اگر دست راست باز است، انگشت شست رو به پایین است و حرکتی وجود ندارد، باید بوم را پایین بیاورید.

علامت هشتم

اقدام قبلی از این جهت متفاوت است که اگر انگشت شست بالا بیاید، لازم است بوم را بالا ببرید.

علامت نهم

ریگر نشان می دهد که بوم باید با نگه داشتن طناب در دست چپ و خم کردن بازوی راستش در آرنج به سمت پشت سرش باز شود.

در هر مرحله حضور ریگر ضروری است. مسئولیت ها، استخدام و آموزش ریگری و توجه به علائم ریگری در همه مراحل الزامی می باشد.

علایم ریگری جرثقیل

علامتهای ریگری استاندارد جرثقیل و تاور کرین کدامند؟

اینها تنها تعداد کمی از اجزایی هستند که علامتهای ریگری استاندارد جرثقیل را تشکیل می دهند که همچنین عبارتند از:

 • وقتی دو دست بازتان را از روی آرنج تکان می دهید، کف دست هایتان باید رو به زمین باشد. این نشان می دهد که زمان جمع آوری بوم است.
 • اپراتور بوم را باز می کند، اگر شما خود را در موقعیت قبلی با کف دست بالا نگه دارید.
 • زمانی که دست راست در امتداد بدن دراز شده و کف دست رو به پایین باشد، زمان چرخیدن است.
 • با وجود اینکه کف هر دو دست رو به پایین است، اگر آنها را در جلوی بدن خود از آرنج باز و بسته کنید، جرثقیل باید فورا متوقف شود.
 • اگر فقط دست راست باز و بسته باشد و کف دست رو به پایین باشد، توقف باید صورت بگیرد. با این حال، هیچ خطر فوری وجود ندارد.
 • اگر انگشت اشاره دست راست خود را دراز کرده و از آرنج به سمت بالا خم کنید در حالی که دست را به صورت دایره ای حرکت می دهید، باید سرعت خود را کاهش دهید. این کار زمانی کامل می شود که هر دو دست در آرنج به یکدیگر قلاب شوند.
 • هنگامی که جرثقیل به جلو یا عقب می رود، دست راست باید در آرنج خم شود و کف دست به سمت جلو باشد.
 • هر دو دست شما باید حرکت کنند. با آنها مشت ایجاد کنید، هر دو را در مقابل خود به جلو خم کنید و سپس آنها را به دور یکدیگر بچرخانید.
مطلب پیشنهادی:  افزایش ارتفاع تاور کرین

سخن پایانی

یکی از اصلی ترین علائمی که برای اطمینان در حین کار استفاده می شود که به کمک آن جرثقیل تمام بارها را با خیال راحت به مقصد منتقل می کند، علامتهای ریگری استاندارد جرثقیل است. اپراتور و ریگر باید با این علائم ریگری و اپراتوری آشنا باشند و ریگر باید بتواند مسیرهای خاصی را مشاهده کند تا بتواند جرثقیل را به طور موثر کنترل کند.

این هشدارها واقعاً ایمنی محل کار را تضمین می کنند و ترجیحاً سعی می شود با آگاهی از این شاخص ها از مشکلات کار کاسته شود و از سلامت محموله تا رسیدن به مقصد اطمینان حاصل شود. ندانستن این علائم سلامت اپراتور و ریگر را که در نزدیکی جرثقیل کار می کنند به خطر می اندازد.

در این مقاله از اوج تاور کرین، ما به بررسی علامتهای ریگری استاندارد جرثقیل پرداختیم. برای ریگر ها و اپراتور های جرثقیل، این شاخص ها بسیار مهم هستند. هر یک از علایم ریگری جرثقیل معمولی فعالیت های خاصی را مشخص می کنند که شرایط منحصر به فردی را ایجاد می کنند. در نتیجه، ریگر، شخصیت اصلی، باید آموزش ریگری و توجه به علائم ریگری در این زمینه را کسب کند. باید بدانید که حتی بهترین تاور کرین هم نیازمند ریگر است. در همین حال، مجموعه اوج تاور کرین جزئیات جامعی را در مورد تمام جنبه های جرثقیل ها و انواع متعدد آن ها به شما ارائه داد. در نتیجه برای جزئیات بیشتر می توانید به مجموعه اوج تاور کرین مراجعه کنید یا با شماره های موجود در سایت تماس گرفته و از مشاوران ما کمک بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *