درباره سرتیفیکیت آسانسور کارگاهی چه می دانید؟

سرتیفیکیت آسانسور کارگاهی

امروزه و با افزایش شهر نشینی و جمعیت، نیاز به ساختمان های بلند افزایش یافته است؛ چراکه در محیط کم، امکان زندگی چندین خانواده را فراهم می آورد. با این وجود ساخت ساختمان ها هم چالش های مخصوص به خود را دارد و کوچک ترین سهل انگاری می تواند خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.
همانطور که ذکر کردیم در ساختمان ‌هایی با ارتفاع بلند و مرتفع نیاز به انواع آسانسورهای مطمئن غیرقابل انکار است. لازم به ذکر است که آسانسورهای مذکور به منظور اینکه حرکت کنند و مورد استفاده قرار بگیرند نیازمند سرتیفیکیت می باشند که با نام سرتیفیکیت آسانسور کارگاهی آن ها را می شناسند. از طرفی دیگر از نظر معنایی و لغوی سرتیفیکیت به معنای تأییدیه و گواهی می باشد.

به همین دلیل قبل از آن که از آسانسور کارگاهی استفاده نمایید، دریافت سرتیفیکیت آسانسور کارگاهی اقدامی ضروری و واجب است. حال ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که صدور گواهی سلامت یا سرتیفیکیت آسانسور کارگاهی چگونه انجام می شود و اصلا چه کمپانی هایی صدور سرتیفیکیت آسانسور کارگاهی را انجام می دهند. در پاسخ به سوال لازم به ذکر است که به دلیل اهمیت بالای این آسانسورها و امنیت در استفاده از آن ها، تنها شرکت‌های بازرسی که دارای مجوز می باشند، توانایی صدور گواهی سلامت یا سرتیفیکیت آسانسور کارگاهی را دارند. پیش از پرداختن به موضوع اینکه پیش نیازهای دریافت این سرتیفیکیت چیست، اجازه دهید به صورت مختصر با آسانسور کارگاهی آشنا شویم.

صدور گواهی سلامت یا سرتیفیکیت آسانسور کارگاهی

آسانسور کارگاهی چیست؟

همانطور که پیشتر در مقاله ذکر کردیم، در فرایند احداث یک ساختمان نیمه کاره با ارتفاع زیاد، تردد افراد در بین طبقات بالایی تا اندازه زیادی سخت و دشوار و البته خطرناک است. در چنین شرایطی می توان اهمیت آسانسور کارگاهی را به وضوح احساس کرد. لازم به ذکر است که آسانسور کارگاهی ابزاری می باشد که در هنگام احداث یک ساختمان بر روی سازه نصب می شود و تردد را برای افراد کارگاه بسیار آسان تر می کند. جالب است بدانید که آسانسورهای کارگاهی در واقع نوعی بالابر می باشند که با پیشرفت تکنولوژی به منظور جابه جایی ایمن تر و راحت تر کارمندان، کارگردان، مهندسان و همچنین حمل انواع مصالح مانند گچ و سیمان مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر می باشد که در این دوره خرید آسانسور کارگاهی به دلایلی نظیر ایمنی بالا، افزایش سرعت انجام کار و همچنین صرفه جویی در هزینه های صرف شده در پروژه، بسیار ملزومی به شمار می رود و در بسیاری موارد عدم استفاده از آن و در نظر نگرفتن هزینه های مربوط به آن، می تواند فرایند پروژه را به تاخیر بیاندازد و یا به طور کلی کنسل کند.

مطلب پیشنهادی:  گواهینامه اپراتور تاور کرین

از طرفی دیگر خسارات جانی مهم ترین دلیلی است که نیاز به صدور سرتیفیکیت آسانسور کارگاهی را الزامی می کند. چراکه جان افراد، ارجح بر هر چیز دیگری می باشد.

همینطور مطالعه مقاله خرید قطعات آسانسور کارگاهی نیز می تواند برایتان مفید باشد.

اهمیت دارا بودن سرتیفیکیت آسانسور کارگاهی از دیدگاهی دیگر

بعد از انقلاب صنعتی و همچنین مکانیزه شدن ابزارآلات و به دنبال آن پیشرفته شدن ماشین ها به سمت تمام اتوماتیک شدن، تغییرات زیادی در زندگی مردم به خصوص شیوه کار آن ها آغاز شد. همانطور که می دانید رشد تکنولوژی نمایانگر این موضوع است که با مکانیزه شدن تمامی ماشین ها و همچنین ابزارآلات، روش های نگهداری و مراقبت از آن ها هم به شکلی جدید انجام می شود. همچنین لازم به ذکر است که استانداردها و همچنین قواعدی جهت حفظ و نگهداری و البته استفاده از ماشین ها مورد پذیرش می باشد که استانداردهای مذکور به همراه ایمنی مشروط به رعایت نکات امنیتی از طرف پیمانکار، مصرف کننده و البته سازمان بازرسی کننده و صدور گواهی سلامت می باشد. بنابراین به زبان ساده می توان نتیجه گیری کرد که مسئولیت ایمنی تجهیزات، ماشین آلات و همچنین بهره برداری از آن ها و البته ایجاد حوادث احتمالی در آن ها به عهده مسئولین ایمنی، سلامت و محیط زیست ( HSE ) ، سرپرستان و یا افراد منتخبی که از طرف سرپرست انتخاب شده اند، می باشد.

صدور سرتیفیکیت آسانسور کارگاهی

اهمیت استفاده از آسانسورهای کارگاهی با برندهای معتبر

یک نکته بسیار مهم که باید به آن توجه زیادی داشته باشید، برند آسانسور است. از آنجایی که آسانسورهای کارگاهی در محیط کار مورد استفاده قرار می گیرند قطع به یقین باید استانداردهای لازم را دارا باشند و همچنین از کیفیت بالایی نیز برخوردار باشند؛ به این دلیل که موضوع، امنیت جان پرسنل می باشد که با هیچ چیزی قابل معامله نیست.

مطلب پیشنهادی:  تاور کرین Young Mao (معرفی و بررسی خصوصیات)

لازم به ذکر است که برندهای شناخته شده آسانسور به دلیل دارا بودن کیفیت بالا، مدت بیشتری دوام دارند و همچنین کیفیت کارکرد آنها نیز بالاتر می باشد.  به همین دلیل در بلند مدت منجر به صرفه جویی در هزینه و وقت می شوند. شما می توانید جهت خریداری بهترین برندهای جهانی آسانسور کارگاهی با قیمتی کاملا مناسب از اوج تاور کرین کمک بگیرید. اوج تاور کرین با دارا بودن سال ها تجربه می تواند انتخاب مناسبی باشد. همچنین در صورت بروز هرگونه سوال و یا ابهام می توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

همچنین مطالعه کنید: اجاره آسانسور کارگاهی

نکات مهم در خصوص سرتیفیکیت آسانسور کارگاهی

از همان ابتدا لازم است بگوییم، مهم ترین نکته در هنگام خرید آسانسور کارگاهی، دارا بودن استانداردهای لازم توسط آن آسانسور است و آسانسوری که استانداردهای زیر را نداشته باشد، می تواند مشکلات و خسارت های زیادی را به بار بیاورد. بنابراین آسانسورهای کارگاهی باید استانداردهایی که در زیر به آن ها اشاره کردیم را داشته باشند تا شما بتوانید با اطمینان و خیالی آسوده از آن ها در محیط کارگاه استفاده کنید. در زیر به ذکر این موارد می پردازیم.

 • دارا بودن استانداردهای بین المللی ASME،EN81،۱ و سایر استانداردهای بین المللی
 • تمام فلز بودن کابین آسانسور کارگاهی بوده از نوع فنس یا ورق پانچ
 • صحت عملکرد سیستم های مکانیکی، برقی، کنترلی، ایمنی و محرکه آسانسور نیز باید تایید شود
 • دارا بودن استاندارد ملی ایران شماره 1-6303
 • بررسی کارکرد صحیح ترمزهای ایمنی و همچنین ضربه گیرهای آسانسور
 • توجه داشته باشید که آسانسور کارگاهی استاندارد جهت جلوگیری از وقوع خطر باید دارای قابلیت Overload باشد و همچنین در صورتی که ظرفیت بار بیش از ظرفیت آسانسور باشد، متوقف شود.
 • بررسی صحت عملکرد دقیق قفل ها و همچنین درب کابین
 • توجه داشته باشید که ابعاد کابین آسانسور باید برمبنای اندازه چاهک باشد.
 • برای افزایش امنیت، آسانسورهای کارگاهی باید دارای تجهیزات حفاظتی مثل لمینت سوئیچ، محافظ دکل، نرده امگا ، سامانه فرود اضطراری و ایست مکانیکی باشند.
 • در خصوص ظرفیت وزنی، آسانسورهای کارگاهی باید استاندارد باشد؛ ظرفیت های وزنی استاندارد برای آسانسورهای کارگاهی شامل: 500 کیلوگرم، 1، 1.5، 2، 2.5 و 3 تن.
 • سیستم ترمز در آسانسورهای کارگاهی باید پاراشوت باشد؛ سیستم مورد نظر به شکل اتوماتیک در سرعت های غیرمجاز باعث جلوگیری از سقوط آسانسور می شود. در حقیقت این خصوصیت منجر به برتری آسانسورهای کارگاهی بر بالابرها می شود؛ چراکه امنیت بیشتری داشته و به ویژه در صنعت ساختمان سازی به دلیل ارتفاع زیاد، ایمنی افراد همواره در اولویت است.
مطلب پیشنهادی:  تاورکرین تانیوس

شاید مطالعه این مقاله نیز برایتان جالب باشد: سیستم ترمز اضطراری آسانسور کارگاهی

صدور سرتیفیکیت آسانسور کارگاهی

جمع بندی

همانطور که در این مقاله به طور کامل توضیح داده شد، صدور سرتیفیکیت آسانسور کارگاهی نه تنها مفید است و خیالتان را از بابت خسارات در آینده راحت می کند، بلکه از نظر جانی نیز بسیار تاثیرگذار و از نظر قانونی، ضروری می باشد. بنابراین صرف هزینه برای دریافت این سرتیفیکیت از شرکت های معتبر و کسب راهنمایی های لازم در این خصوص بسیار لازم و ضروری است و عدم توجه به آن مطمئنا در آینده برای شما مشکلات زیادی به بار می آورد. بنابراین بهتر است پیش از اقدام برای شروع پروژه های احداثی خود، اقدام برای دریافت راهنمایی های لازم در خصوص صدور گواهی سلامت یا سرتیفیکیت آسانسور کارگاهی را نیز در نظر داشته باشید. از طرفی دیگر در صورت بروز هرگونه سوال و یا ابهام می توانید با مشاوران اوج تاور کرین مشورت کرده و اقدام به رفع ابهام نمایید.

Rate this post
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *