اجزای تاور کرین

اجزای تاور کرین

اجزای تاور کرین شامل قطعات کوچک و بزرگی هستند که در کنار هم این جرثقیل ساختمانی را تشکیل داده اند. از آن جایی که آشنایی با اجزای تاور کرین و بالابر به استفاده ایمن و اصولی از این دستگاه کمک می کند، این موضوع اهمیت زیادی دارد. در صورتی که پیش از کار با تاور کرین با  اجزای تشکیل دهنده تاور کرین آشنا باشید می توانید از سالم و بی نقص بودن این قطعات اطمینان پیدا کرده و کار را با اطمینان خاطر بیشتری انجام دهید.

با توجه به اهمیت این موضوع تصمیم داریم تا در این نوشته به طور کامل به معرفی اجزای تاور کرین پرداخته و به سوال قطعات تاور کرین چیست پاسخ دهیم. در صورتی که شما هم به آشنایی با اجزای تاور کرین و جرثقیل علاقه دارید پیشنهاد می کنیم این نوشته را تا انتها مطالعه نمایید.

قطعات تاور کرین چیست؟

همان طور که می دانید تاور کرین یکی از کاربردی ترین ماشین آلات ساختمانی است که با نام جرثقیل ساختمانی نیز شناخته می شود. از تاور کرین برای بلند کردن و جابجا کردن اجسام سنگینی مثل آهن آلات، تجهیزات ساختمانی و … استفاده می کنند. انواع تاور کرین مانند تاور کرین ریلی، تاور کرین متحرک و … برای کاربری های مختلف طراحی و تولید شده اند و شما باید با توجه به کاربرد مد نظر خود مناسب ترین نوع را انتخاب کنید. از این دستگاه اغلب در عملیات عمرانی، برج سازی، ساختمان سازی، پل سازی، سیلو سازی، ساخت پالایشگاه ها و نیروگاه ها و … استفاده می شود.

اجزای جرثقیل تاور کرین

 

مهم ترین موضوعی که در زمان کار با این نوع جرثقیل ها باید مورد توجه قرار دهید ایمنی انجام کار و استاندارد بودن اجزای تاور کرین کارگاهی است. به یاد داشته باشید که استاندارد بودن قطعات سهم بسیار مهمی در جلوگیری از بروز حوادث سقوط تاور کرین بر عهده دارد.

مطلب پیشنهادی:  بازرسی تاورکرین چگونه است؟

تاور کرین ها از اجزا و قسمت های مختلفی تشکیل شده اند و هر یک از این اجزا نیز وظیفه مخصوص به خود را بر عهده دارد. در صورتی که هر یک از اجزای تاور کرین و آسانسور کارگاهی با اشکال و یا ایرادی مواجه شود کارکرد این دستگاه مختل می شود.

معرفی اجزای تاور کرین

همان طور که اشاره کردیم انواع مختلف تاور کرین ها برای کارایی های مختلف وجود دارد. با توجه به تفاوت های این دستگاه ها برخی از قطعات و اجزای تشکیل دهنده آن ها نیز ممکن است با هم فرق داشته باشد. اما به طور کلی می توانیم اجزای تشکیل دهنده تاور کرین را به دو دسته کلی قطعات الکترونیکی و قطعات مکانیکی تقسیم کنیم.

اجزای اصلی تاور کرین که در تمامی انواع مختلف تاور کرین ها موجود هستند عبارتند از پایه تثبیت، سکشن ارتفاعی، بازو  و واحد گردان. در واقع این چهار قسمت اصلی ترین قسمت ها و بخش های تشکیل دهنده تمامی مدل های تاورکرین می باشند و خود این اجزای جرثقیل تاور کرین به بخش های متعدد و متنوع ای تقسیم می شوند. سالم و بی نقص بودن اجزای اصلی تاور کرین تعادل موجود را تضمین کرده و مانع از سقوط این نوع جرثقیل های ساختمانی می شود.

اجزای تاور کرین

اجزای جرثقیل تاور کرین

مهم ترین اجزای تاور کرین و جرثقیل عبارتند از فلش و یا جیب تاور کرین، کن فلش، کله قندی، کابین تاور کرین، سکشن ارتفاعی، کالسکه حرکت، قلاب، هوک، تابلوی کنترل، انواع سنسور ها، سیستم هویست، چرخ دنده ها، سیم بکسل، کابل درام تاور و …. در این قسمت برخی از مهم ترین اجزای تاور کرین کارگاهی را به طور مختصر معرفی خواهیم کرد و کارایی آن ها را بررسی می نماییم.

 

بازوی تاورکرین یکی از اجزای تاور کرین و بالابر است که جیب یا فلش تاور کرین نیز نامیده می شود. در بالا توضیح دادیم که از تاور کرین برای جابجا کردن بارها و تجهیزات در جریان عملیات های عمرانی و … در صنایع مختلف استفاده می شود. بازوی تاور کرین که یکی از بزرگترین اجزای تشکیل دهنده تاور کرین است مسئول جابجایی بار در ارتفاع ها و شعاع های مختلف می باشد. موضوع مهمی که در مورد کارکرد این قطعه باید بدانید این است که حتما باید وزن بار متناسب با تناژ تاورکرین باشد در غیر این صورت احتمال سقوط تاور کرین و بروز مشکلات و صدمات مالی و جانی وجود خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی:  فلش تاور کرین چیست؟

یکی دیگر از اجزای تاور کرین و جرثقیل نیز کله قندی و یا  گردان می باشد. کله قندی وظیفه دارد تا با استفاده از میله های آهنی و سیم بکسل هایی که دارد  بازو و کانتر تاور کرین را نگه دارد. کابین اپراتور نیز یکی دیگر از اجزای اصلی تاور کرین می باشد که اپراتور تاور کرین در این کابین می نشیند و تمامی اعمال تاور کرین را کنترل می کند. اپراتور تاور کرین از داخل این کابین با استفاده از انواع تجهیزات و سنسورهای موجود در این قسمت دستورات لازم را به تمامی اجزای تاور کرین ارسال می کند.

اجزای تشکیل دهنده تاور کرین

اجزای تاور کرین بالارونده

تعدادی دیگر از مهم ترین اجزای تاور کرین و بالابر عبارتند از :

سکشن ارتفاعی : یکی دیگر از مهم ترین اجزای جرثقیل تاور کرین سکشن ارتفاعی تاورکرین نام دارد. یا کمک این قطعه می توان ارتفاع تارو کرین را در صورت لزوم افزایش داد.

پایه تثبیت : در مدل های مختلف تاور کرین ها پایه های تثبیت به شکل های مختلفی وجود دارد. سایر قسمت ها و اجزای تاور کرین کارگاهی بر روی پایه تثبیت قرار می گیرند.

قلاب تاور کرین : قلاب یا هوک یکی دیگر از اجزای تاور کرین بالارونده است که به بازو متصل است. باری که قصد جابجا کردن آن را با تاور کرین داریم به این قلاب متصل می کنیم تا توسط بازو بلند و جابجا شود. قلاب یا هوک در تاور کرین های مختلف با توجه به نوع کاربری مورد نظر آن دستگاه متفاوت می باشد.

اجزای تاور کرین پتن چیست؟

Potain یکی از معروف ترین برندهای تاور کرین می باشد که متعلق به کشور فرانسه است. تاور کرین پتن با مدل ها و انواع مختلفی طراحی و تولید شده است و هر یک از این مدل ها نیز متناسب با هدف و کاربری خاصی می باشد. در پاسخ به سوال اجزای تاور کرین پتن چیست؟ می توانیم بگوییم که این مدل تاور کرین ها نیز مانند تمامی مدل های تاور کرین ها از اجزای معینی مانند بازوی تعادلی تاور کرین، واحد گردان تاور کرین، دکل یا سکشن های ارتفاعی تاور کرین، کاج تاور کرین، پایه تثبیت تاور کرین تشکیل شده اند.

مطلب پیشنهادی:  خرید و فروش تاور کرین

این قسمت ها در واقع اصلی ترین قسمت ها و بخش های تمامی تاور کرین ها هستند و خود از اجزای مختلفی تشکیل می شوند.

اجزای تاور کرین و آسانسور کارگاهی

جمع بندی

در این نوشته با ارائه اطلاعات کاملی در مورد اجزای تاور کرین بالارونده به معرفی اجزای تاور کرین پرداخته و به سوال قطعات تاور کرین چیست پاسخ دادیم. همان طور که توضیح دادیم انواع مختلف تاور کرین ها با توجه به نوع کارایی آن ها از اجزای کوچک و بزرگ مختلفی تشکیل شده اند که وظایف تمامی این اجزا و قطعات در کنار یکدیگر منجر به بلند شدن و جابجا کردن بار می شود.

از آن جایی که آشنایی با اجزای تاور کرین و آسانسور کارگاهی به استفاده اصولی و ایمن از این دستگاه می انجامد توصیه می شود که قبل از کار با انواع تاور کرین ها و انواع آسانسور کارگاهی با قطعات و اجزای تشکیل دهنده این دستگاه ها و کارکرد هر یک از این قطعات به خوبی آشنا شوید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *